The cost of living in Denver is higher than the national average, but still relatively low compared to the likes of New York City and San Francisco. Excluding the hefty price of accommodation, the cost of living in Denver is actually quite reasonable, and even lower than the national average in some areas. Those who can afford a home in Denver will find the rest of their costs inexpensive and extremely manageable.
Cost of accommodation in Denver
Due to an increase in Denver’s population, there has been a surge in the demand for housing and prices have skyrocketed as a result. Residents and new arrivals in Denver are now struggling to afford accommodation in their desired neighbourhoods. Many people are also choosing to rent rather than buy a home in Denver.
Luckily, there are many job opportunities in Denver and new arrivals with the right skill set should be able to land themselves a lucrative position in one of the city’s major companies, which would afford them a good home in a desirable neighbourhood.
That said, the city has more affordable neighbourhoods to choose from, and new arrivals may therefore be able to find a place at a reasonable price if they are willing to sacrifice things such as proximity to the city centre or easy access to amenities.
Cost of utilities in Denver
Despite the high cost of accommodation, utilities are incredibly cheap in Denver. Sitting at 18 percent less than the national average, the amount newcomers will spend on utilities is also assisted by the mild winter weather and abundance of sunshine. Although it does snow, it tends to melt quickly and running heaters will therefore not be necessary for most of the cold season.
Cost of groceries and eating out in Denver
Although new arrivals will be able to find expensive fine dining spots, Denver’s food scene consists predominantly of cheap and tasty eats that can be enjoyed while standing or sitting out in the sunshine. Experiencing the city’s most popular food spots won’t break the bank and can be enjoyed by everyone, no matter their budget.
Newcomers will also discover that groceries are incredibly affordable in Denver. In fact, the cost of groceries is six percent lower than the national average. Those on a tight budget will therefore be able to save even further by cooking at home instead of dining out.
Cost of transport in Denver
While transport costs in Denver aren't exorbitant, they are slightly more expensive than in some big US cities. Driving, as opposed to using public transport on a daily basis, is relatively affordable, but owning a car in Denver is not cheap. Car maintenance can be expensive due to the all-weather tires required for the mountain passes in winter. Owing to the city's gorgeous weather majority of the year, new arrivals may be able to get around with a bicycle or on foot if living close to work and major amenities. If this is the case, they could save money by using public transport or driving only on days when the weather doesn’t permit walking or cycling.
Cost of living in Denver chart
Prices may vary depending on product and service provider. The list below shows average prices for Denver in February 2023.
Accommodation (monthly) |
|
One-bedroom apartment in city centre |
USD 1,920 |
One-bedroom apartment outside of city centre |
USD 1,610 |
Three-bedroom apartment in city centre |
USD 3,600 |
Three-bedroom apartment outside of city centre |
USD 2,660 |
Shopping |
|
Eggs (dozen) |
USD 4.19 |
Milk (1 litre) |
USD 1.05 |
Rice (1kg) |
USD 5.58 |
Loaf of white bread |
USD 4.06 |
Chicken breasts (1kg) |
USD 14.48 |
Pack of cigarettes (Marlboro) |
USD 9 |
Eating out |
|
Big Mac Meal |
USD 10 |
Coca-Cola (330ml) |
USD 2.54 |
Cappuccino |
USD 4.98 |
Local beer (500ml) |
USD 6 |
Three-course meal for two at a mid-range restaurant |
USD 65 |
Utilities/household |
|
Mobile call rate (per minute – mobile to mobile) |
USD 0.28 |
Internet (uncapped ADSL or cable – average per month) |
USD 74 |
Basic monthly utilities (includes electricity, water and refuse) |
USD 181 |
Transportation |
|
Taxi rate per km |
USD 1.40 |
Public transport fare |
USD 3 |
Gasoline/petrol (per litre) |
USD 1.05 |